Tipy na výlety

V Bučině (Buchwald) stávalo až 50 domů, dále několik hotelů a hostinců, celní úřad, kasárna finanční stráže, myslivna, obecná škola i spořitelna.
Strategické umístění obce na soutoku tří horských říček dalo podnět k rozvoji určité průmyslové výroby. Byly to pily, mlýn a malý hamr.
Doslova na samotě u lese se nachází bývalá Hájovna.
Chalupská slať se nachází se nedaleko obce Borová Lada. Pohádková jednosměrná stezka k rašeliništi měří zhruba 600 metrů.
Filipova Huť je nejvýše položená šumavská osada, která se nachází v údolí Filipohuťského potoka na překrásných horských loukách mezi lesy ve slatinné oblasti Plání.
Finsterau je horské romantické bavorské městečko, sportovně velmi aktivní. Lidový skanzen.
Horská Kvilda je co do počtu obyvatel nejmenší a současně nejvýše položenou obcí u nás.
Hradlový most – Rechle - hradlový most poblíž Modravy (cca 1,5 km po proudu řeky Vydry) je technická památka, která zde vznikla, jako nedílná součást Vchynicko-tetovského kanálu.
Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou.
Rozhodně si zde naplánujte návštěvu, uvnitř penzionu je příjemné posezení u hořícího krbu a vynikající gastronomie.
Zaniklá dřevorubecká osada Knížecí pláně (Fürstenhut). Základy kostela, obnovený hřbitov a pomník padlých a Penzion Hájenka.
Kvilda patřící svou nadmořskou výškou 1065 m k nejvýše položeným obcím v České republice, leží uprostřed malebných Kvildských plání.
Luzný v Národním parku Bavorský les patří k nejkrásnějším kopcům Šumavy.
V současné době je obec Modrava známým turistickým centrem střední Šumavy.
Působivé přírodní zážitky uprostřed fascinující lesní divočiny, tajemné soutěsky, živá tradice a pohostinní lidé: to je obec Neuschönau.
Polecká nádrž je splavovací nádrž, která sloužila ke zlepšení stavu vody pro plavení palivového dřeva z okolních lesů.
Objekt penzionu je posledním dochovaným stavením zaniklé dřevařské osady Polka, která byla založena v roce 1730 Schwarzenberky. Celá osada zanikla v roce 1950.
Pramen Vltavy patří k nejnavštěvovanějším místům na Šumavě. Pramen, který zde vytéká, je považován za nejzazší prameniště naší nejdelší řeky - Vltavy.
Majestátní silueta dvouhrbého Roklanu upoutá zrak snad každého návštěvníka centrálních částí Šumavy.
Tříjezerní slať je malé horské vrchoviště pramenitého typu (pod jihovýchodním svahem Oblíku - 1224 m n.m.).
Historické vodní dílo vybudované na panství Swarzenbergů stavitelem ing. J. Rosenauerem. Bylo vybudováno v letech 1799-1800 a spojovalo Vydru s Křemelnou, aby se obešel nesplavný úsek Vydry.
Jezírko sloužilo jako záchytná nádrž vody pro splavování dřeva. Je napájeno potokem Častá, podle kterého se dostanete do Strážného.

Užitečné odkazy

Jízdní řády zelených autobusů na Šumavě a Igelbusse v Bavorském lese
Oficiální stránky Správy Národního parku Šumava
Tipy na výlety, interaktivní mapa, webkamery,…
Informace o Kvildě, tipy na výlety,…